כל מה שמעניין

קרדיט תמונה: CANVA

פוטרת כשאת בהיריון? הנה כמה דברים שחשוב שתדעי

על אף המודעות הגבוהה באשר לזכויות נשים במקומות עבודה, עדיין ניתן לראות מקרים שבהם עובדות מנוצלות לרעה, או שמעסיקים "משתמשים" בתירוצים כאלה ואחרים על מנת לפטרן, כאשר הסיבה האמיתית לסיום ההעסקה הינו ההיריון שלהן ויציאתן העתידית לחופשת לידה. חשוב שנשים הרות יתעקשו לקבל את מלוא הזכויות המגיעות להן על פי החוק, בכללן האיסור לפטרן בזמן ההיריון. לאישה הרה וגם למי שאינה בהיריון עדיין, אך נמצאת בעיצומם של טיפולי פוריות, הזכות ליהנות מהטבות שונות – משמע שכאשר המעביד נמנע מלתת לה אותן, או שהוא מאיים לפטר אותה והיא מרגישה שהסיבה היא הטיפולים או ההיריון, זכותה להגיש נגדו תביעה בבית המשפט.

 

מתי אישה הרה מחויבת לספר על כך במקום עבודתה?

ההודעה בדבר ההיריון מהווה חובה חוקית, החל מן החודש החמישי להריונה של עובדת. מאותו הרגע שבו נמסרה ההודעה למעסיק, הוא מחויב לפעול על פי דיני העסקת עובדת הרה, הכוללים הגבלות שונות של שעות העבודה של אותה האישה, לרבות עבודה המתבצעת בלילה, בשעות נוספות או בימי המנוחה שלה.

במידה שהמעסיק לא עושה זאת, או כופה על העובדת בדרך מסוימת – כולל באמצעות הפעלת לחצים רגשיים – לעסוק בתפקידה תוך התעלמות מן ההגבלות המגיעות לה, הוא למעשה עובר על החוק והיא יכולה להיעזר בשירותיו של עורך דין דיני עבודה, על מנת לבחון את האפשרויות החוקיות העומדות בפניה.

האם ניתן לפטר אישה בהיריון?

אישה הרה הינה יישות משפטית "מוגנת" ביחס לעובדים אחרים, משמע שעל מנת לפטר אותה המעסיק צריך לקבל אישורים מיוחדים, המוכיחים כי סיבת סיום ההעסקה היא תפקוד לקוי של האישה – ואין שום קשר בין דבר הריונה לבין הרצון של המעסיק לפטרה. במקרה שהמעסיק בוחר לסיים את ההעסקה של אישה הרה, עליו לקבל היתר ממשרד הכלכלה, שאיננו ניתן בקלות ושכרוך בתהליך מורכב במיוחד מבחינת החוק.

גם שינוי תנאי התעסוקה של אישה בהיריון מהווים עבירה על החוק: למעשה, אישה הרה זכאית ליהנות מן המשרה שלה לכל אורך ההיריון וגם במהלך חופשת הלידה, אפילו אם עדיין לא צברה וותק של חצי שנה באותו מקום העבודה. בעל עסק שמפטר אישה בהיריון, או שהופך את תנאי ההעסקה שלה לקשים מדי עבורה, או שאינם תואמים את התנאים שאליהם היא מורגלת – מסתכן בתביעה שתוגש על ידי עורך דין דיני עבודה, שיישכר מטעמה של אותה העובדת.

אישה שפוטרה בזמן היריון – יכולה לתבוע את המעסיק

על אף המורכבות של פיטורי נשים בהיריון, מעסיקים רבים בוחרים להסתכן בכך וחשוב שנשים הנקלעות למצב כזה, יידעו כי החוק לצידן וייעזרו בפרקליט מומחה לדיני עבודה – על מנת למצות את זכויותיהן ולקבל את המגיע להן, לרבות פיצויים הולמים. עורך דין משה וקרט הינו עורך דין דיני עבודה המתמחה בליווי וייצוג של נשים בבית הדין לעבודה – ולהגנה על זכויותיהן של נשים בהיריון אל מול מעסיקיהן.

 

שתפו פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

בניית בית
בלוג

כתב אישום בגין בנייה ללא היתר

בעולם של יזמות נדל"ן ובעלות על נכסים, הקפדה על תקנות הבנייה היא חיונית. אחד ההיבטים המכריעים של תקנות אלה כרוך בהשגת ההיתרים הדרושים לפני תחילת הבנייה. מאמר זה ידון בחשיבותם של היתרי בנייה, בהשלכות של בנייה ללא היתר, ובהגנות אפשריות במקרים של הגשת כתב אישום בגין חריגות בנייה.

קמגרה לחיי מין טובים יותר בצפון וגם בחיפה
בלוג

יתרונות הזמנת מוצרי קמגרה בחיפה

בעידן הרפואה המקוונת, קיים יתרון משמעותי להזמנת מוצרי קמגרה בחיפה – והוא יתרון הדיסקרטיות. אתה יכול להזמין את המוצרים באופן מאובטח ללא פגיעה בפרטיות שלך. ללא צורך במבוכה הכרוכה בחשיפה מול הרופא והרוקח. הזמינות המהירה של המוצרים בחיפה גם מבטיחה שתוכל לקבלם במקום ובזמן שמתאימים לך.

תיאטרון
בלוג

ההבדל בין מופע אלתור ומופע מתוסרט

מופעי בידור הן מקור לשמחה, צחוק והשראה עבור קהלים ברחבי העולם. בתוך התחום הזה, צצו שתי צורות שונות של ביצוע, שלכל אחת מהן הקסם הייחודי שלה: מופעים מאולתרים ומופעים מתוסרטים. בעוד ששניהם מציעים בידור, ההבדלים בין שני הסגנונות הללו מספקים מגוון יתרונות למבצעים ולצופים כאחד. בואו נביט בההבדלים בין מופעים מאולתרים למתוסרטים ונדגיש את היתרונות שניתן להפיק מהספונטניות והיצירתיות של אלתור.