קרדיט תמונה: CANVA

פוטרת כשאת בהיריון? הנה כמה דברים שחשוב שתדעי

על אף המודעות הגבוהה באשר לזכויות נשים במקומות עבודה, עדיין ניתן לראות מקרים שבהם עובדות מנוצלות לרעה, או שמעסיקים "משתמשים" בתירוצים כאלה ואחרים על מנת לפטרן, כאשר הסיבה האמיתית לסיום ההעסקה הינו ההיריון שלהן ויציאתן העתידית לחופשת לידה. חשוב שנשים הרות יתעקשו לקבל את מלוא הזכויות המגיעות להן על פי החוק, בכללן האיסור לפטרן בזמן ההיריון. לאישה הרה וגם למי שאינה בהיריון עדיין, אך נמצאת בעיצומם של טיפולי פוריות, הזכות ליהנות מהטבות שונות – משמע שכאשר המעביד נמנע מלתת לה אותן, או שהוא מאיים לפטר אותה והיא מרגישה שהסיבה היא הטיפולים או ההיריון, זכותה להגיש נגדו תביעה בבית המשפט.

 

מתי אישה הרה מחויבת לספר על כך במקום עבודתה?

ההודעה בדבר ההיריון מהווה חובה חוקית, החל מן החודש החמישי להריונה של עובדת. מאותו הרגע שבו נמסרה ההודעה למעסיק, הוא מחויב לפעול על פי דיני העסקת עובדת הרה, הכוללים הגבלות שונות של שעות העבודה של אותה האישה, לרבות עבודה המתבצעת בלילה, בשעות נוספות או בימי המנוחה שלה.

במידה שהמעסיק לא עושה זאת, או כופה על העובדת בדרך מסוימת – כולל באמצעות הפעלת לחצים רגשיים – לעסוק בתפקידה תוך התעלמות מן ההגבלות המגיעות לה, הוא למעשה עובר על החוק והיא יכולה להיעזר בשירותיו של עורך דין דיני עבודה, על מנת לבחון את האפשרויות החוקיות העומדות בפניה.

האם ניתן לפטר אישה בהיריון?

אישה הרה הינה יישות משפטית "מוגנת" ביחס לעובדים אחרים, משמע שעל מנת לפטר אותה המעסיק צריך לקבל אישורים מיוחדים, המוכיחים כי סיבת סיום ההעסקה היא תפקוד לקוי של האישה – ואין שום קשר בין דבר הריונה לבין הרצון של המעסיק לפטרה. במקרה שהמעסיק בוחר לסיים את ההעסקה של אישה הרה, עליו לקבל היתר ממשרד הכלכלה, שאיננו ניתן בקלות ושכרוך בתהליך מורכב במיוחד מבחינת החוק.

גם שינוי תנאי התעסוקה של אישה בהיריון מהווים עבירה על החוק: למעשה, אישה הרה זכאית ליהנות מן המשרה שלה לכל אורך ההיריון וגם במהלך חופשת הלידה, אפילו אם עדיין לא צברה וותק של חצי שנה באותו מקום העבודה. בעל עסק שמפטר אישה בהיריון, או שהופך את תנאי ההעסקה שלה לקשים מדי עבורה, או שאינם תואמים את התנאים שאליהם היא מורגלת – מסתכן בתביעה שתוגש על ידי עורך דין דיני עבודה, שיישכר מטעמה של אותה העובדת.

אישה שפוטרה בזמן היריון – יכולה לתבוע את המעסיק

על אף המורכבות של פיטורי נשים בהיריון, מעסיקים רבים בוחרים להסתכן בכך וחשוב שנשים הנקלעות למצב כזה, יידעו כי החוק לצידן וייעזרו בפרקליט מומחה לדיני עבודה – על מנת למצות את זכויותיהן ולקבל את המגיע להן, לרבות פיצויים הולמים. עורך דין משה וקרט הינו עורך דין דיני עבודה המתמחה בליווי וייצוג של נשים בבית הדין לעבודה – ולהגנה על זכויותיהן של נשים בהיריון אל מול מעסיקיהן.

 

שתפו פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

בלוג

השכרת קרוואנים בכנרת

מחפשים דרך ייחודית לחוות את הכנרת? למה לא לנסות השכרת קרוואנים! קראוונים הם דרך מצוינת לטייל ולראות את המראות, מבלי

בלוג

איך להישאר בטוח בשריפה

במקרה של שריפה, חשוב שתדע מה לעשות כדי להישאר בטוחים. אימון בטיחות אש יכול ללמד אותך כיצד להתנהג בשריפה, והוא

בלוג

בחירה נכונה של מגשר מקצועי

זוגיות ונישואין זה דבר נפלא ומעצים, אך לצערנו יש לא מעט אנשים שזה לא ממש מסתדר להם. יש זוגות שמחזיקים