כל מה שמעניין

קרדיט תמונה: CANVA

פוטרת כשאת בהיריון? הנה כמה דברים שחשוב שתדעי

על אף המודעות הגבוהה באשר לזכויות נשים במקומות עבודה, עדיין ניתן לראות מקרים שבהם עובדות מנוצלות לרעה, או שמעסיקים "משתמשים" בתירוצים כאלה ואחרים על מנת לפטרן, כאשר הסיבה האמיתית לסיום ההעסקה הינו ההיריון שלהן ויציאתן העתידית לחופשת לידה. חשוב שנשים הרות יתעקשו לקבל את מלוא הזכויות המגיעות להן על פי החוק, בכללן האיסור לפטרן בזמן ההיריון. לאישה הרה וגם למי שאינה בהיריון עדיין, אך נמצאת בעיצומם של טיפולי פוריות, הזכות ליהנות מהטבות שונות – משמע שכאשר המעביד נמנע מלתת לה אותן, או שהוא מאיים לפטר אותה והיא מרגישה שהסיבה היא הטיפולים או ההיריון, זכותה להגיש נגדו תביעה בבית המשפט.

 

מתי אישה הרה מחויבת לספר על כך במקום עבודתה?

ההודעה בדבר ההיריון מהווה חובה חוקית, החל מן החודש החמישי להריונה של עובדת. מאותו הרגע שבו נמסרה ההודעה למעסיק, הוא מחויב לפעול על פי דיני העסקת עובדת הרה, הכוללים הגבלות שונות של שעות העבודה של אותה האישה, לרבות עבודה המתבצעת בלילה, בשעות נוספות או בימי המנוחה שלה.

במידה שהמעסיק לא עושה זאת, או כופה על העובדת בדרך מסוימת – כולל באמצעות הפעלת לחצים רגשיים – לעסוק בתפקידה תוך התעלמות מן ההגבלות המגיעות לה, הוא למעשה עובר על החוק והיא יכולה להיעזר בשירותיו של עורך דין דיני עבודה, על מנת לבחון את האפשרויות החוקיות העומדות בפניה.

האם ניתן לפטר אישה בהיריון?

אישה הרה הינה יישות משפטית "מוגנת" ביחס לעובדים אחרים, משמע שעל מנת לפטר אותה המעסיק צריך לקבל אישורים מיוחדים, המוכיחים כי סיבת סיום ההעסקה היא תפקוד לקוי של האישה – ואין שום קשר בין דבר הריונה לבין הרצון של המעסיק לפטרה. במקרה שהמעסיק בוחר לסיים את ההעסקה של אישה הרה, עליו לקבל היתר ממשרד הכלכלה, שאיננו ניתן בקלות ושכרוך בתהליך מורכב במיוחד מבחינת החוק.

גם שינוי תנאי התעסוקה של אישה בהיריון מהווים עבירה על החוק: למעשה, אישה הרה זכאית ליהנות מן המשרה שלה לכל אורך ההיריון וגם במהלך חופשת הלידה, אפילו אם עדיין לא צברה וותק של חצי שנה באותו מקום העבודה. בעל עסק שמפטר אישה בהיריון, או שהופך את תנאי ההעסקה שלה לקשים מדי עבורה, או שאינם תואמים את התנאים שאליהם היא מורגלת – מסתכן בתביעה שתוגש על ידי עורך דין דיני עבודה, שיישכר מטעמה של אותה העובדת.

אישה שפוטרה בזמן היריון – יכולה לתבוע את המעסיק

על אף המורכבות של פיטורי נשים בהיריון, מעסיקים רבים בוחרים להסתכן בכך וחשוב שנשים הנקלעות למצב כזה, יידעו כי החוק לצידן וייעזרו בפרקליט מומחה לדיני עבודה – על מנת למצות את זכויותיהן ולקבל את המגיע להן, לרבות פיצויים הולמים. עורך דין משה וקרט הינו עורך דין דיני עבודה המתמחה בליווי וייצוג של נשים בבית הדין לעבודה – ולהגנה על זכויותיהן של נשים בהיריון אל מול מעסיקיהן.

 

שתפו פוסט זה

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מפעל
בלוג

יצירת שיתוף פעולה בינלאומי: איך להוזיל עלויות עסק באמצעות ייצור מוצרים בסין

ייצור מוצרים בסין ובמזרח היא דרך מצוינת עבור עסקים מבוססי מוצרים להוזיל עלויות, להפחית סיכונים ולייצר מוצרים בסדרות קטנות וגדולות כאחד. על ידי ייצור בסין, עסקים יכולים לנצל את עלויות העבודה הנמוכות יותר, גישה לכוח עבודה מיומן ורשת שרשרת אספקה מבוססת.

בלוג

זריקות להרזיה

זריקות להרזיה הינן במרבית המקרים במרשם והן משמשות עבור ירידה במשקל, כאשר הן ניתנות לרוב בתדירות של בין פעם בשבוע לבין פעם בחודש בהתאם לנדרש ולתוכנית שנקבעה מול הגורמים הרלוונטיים.

מוצר
בלוג

מהו מיתוג מוצר ומדוע הוא כל כך חשוב לעסק שלך?

מיתוג מוצר הוא התהליך של יצירת זהות ותדמית ייחודיות למוצר בתודעת הצרכן. זה לא רק לוגו או שם קליט, זה כרוך באסטרטגיה מקיפה להבטיח שהמוצר יבלוט בשוק צפוף. מהות המיתוג של המוצר טמונה בהעברת ערכי המוצר, היתרונות שלו והחוויה שהוא מבטיח לספק. שלב ראשוני זה בשיווק הוא קריטי מכיוון שהוא קובע את הטון לאופן שבו לקוחות פוטנציאליים תופסים את המוצר ומתקשרים איתו. באמצעות מיתוג יעיל, מוצר יכול להפוך ליותר מסתם פריט על המדף – הוא הופך לסיפור שאנשים רוצים להיות חלק ממנו.

ילדים במים
בלוג

7 אטרקציות לאירועים שחובה לראות למסיבות יום הולדת

תג מים היא אטרקציה פופולרית למסיבות יום הולדת ואירועים אחרים. שחקנים לובשים אפודים שיכולים לזהות מתי הם נפגעו ממים מתותחי המים של יריביהם. המשחק האינטראקטיבי הזה מושלם לאורחים בכל הגילאים ובטוח שייצור זיכרונות מתמשכים.