צמר לסריגה

טיפ להתאמת צמר לסריגה ומסרגות עבור הפרויקט הבא שלך

מחפשת צמר לסריגה עבור הפרויקט הבא שלך? יש בזה משהו מחמיא ומשמח להסתובב עם סוודר, צעיף או תיק ייחודי שסרגת בעצמך ולקצור מחמאות בנוסח "וואו, ממש יפה, אבל ממש!" כול סורגת ותיקה ומקצועית יודעת שישנם סריגים כמו צעיף, כובע או שאל, שבמהלך סריגתם ניתן לשחק עם עובי החוטים והמסרגות כיד הדמיון.

אלא שישנם פריטים סרוגים כמו סוודר, גרביים או כפפות, שלהצלחת סריגתם ולקבלת תוצר סופי בקנה המידה הנכון, חשוב להתאים בין סוג החוט, עובי החוט, עובי המסרגות, ומתח הסריגה. ההתאמה הנכונה בין עובי החוט לעובי המסרגות חשובה תמיד, אך רלוונטית אף יותר כשסורגים יריעה גדולה, היות ובמידה וישנה טעות בקנה המידה, שאז נאלץ לפרום לא מעט.

חשיבותה של דוגמית סריגה

ממרכז התפירה של אווה גזית מציינים שניתן לחסוך תרחישים מסוג זה וגם זמן ותסכול באמצעות סריגת דוגמית בגודל של 1010x ס"מ. ככלל, כול מי שוותיקה ומנוסה בתחום נוהגת ליצור דוגמית סריגה עוד בטרם בחירת חוטי צמר לסריגה ומסרגות תואמות.

הדוגמית המרובעת מספקת אינדיקציה לגבי מספר העיניים ומספר השורות הנכנסות. יש לסרוג את הדוגמית על פי הוראות הסריגה המדויקות, מתוך שאיפה להגיע לדוגמית הזהה מבחינת הגודל, מספר העיניים והשורות לדוגמית שבהוראות הסריגה.

במידה ומספר העיניים בדוגמית גבוה יותר ביחס לזו שבהוראות הסריגה, משמע שהסריגה צפופה מדי ומוטב להחליף את המסרגות במסרגות גדולות יותר. מאידך במידה ומספר העיניים בדוגמית פחות ביחס לזו שבהוראות הסריגה, יש להחליף את המסרגות במסרגות קטנות יותר.

הקריטריונים המשפיעים על מראהו וגודלו של הפריט המוגמר

סריגת הדוגמית מספקת לנו אינדיקציה גם בנוגע לסוג ועובי הצמר לסריגה שבהם נשתמש לפרויקט הספציפי. לדוגמה, כשמציינים ש- 20 עיניים ו- 24 שורות יוצרים ריבוע שגודלו 1010x ס"מ, השאיפה היא להגיע לאותה התוצאה בדיוק עם גודל המסרגות והצמר שבו מתכננים לעשות שימוש.

בטרם בחירת הצמר לסריגה, חשוב לקחת בחשבון שהתוצאות והגודל מושפעים לא רק מגודל המסרגות, אלא כאמור גם מעובי החוטים, סוג הסיב, תכונותיו ומתח הסריגה. כך למשל, סריגת פריט כלשהו מסיב של כותנה, צמר מרינו או צמר אקרילי תספק בכול אחד מהם תוצאה שונה מבחינת גודל הסריג, מתח הסריגה, הטקסטורה ועוד.

לאחר בחירת המסרגות וחוטי הצמר המתאימים וסריגת דוגמית הזהה לזו שבהוראות מבחינת מספר העיניים, השורות והגודל, ניתן להתחיל ולסרוג בבטחה את הפריט עצמו.

שתפו פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

כדאי לדעת

איך מתכננים טיול בחו"ל

כעת כאשר השמיים נפתחו, הגיע הזמן לתכנן טיול בחו"ל. אבל איך מתכננים טיול בחו"ל? מי שלא עושה את זה על