תאונת דרכים עם הרוגים ולמה צריך עורך דין מומחה לתאונות דרכים?

לצערנו תאונות דרכים עלולות להיות קטלניות ולגרום לנזקים חמורים ואף למותם של אנשים. בכל אחד מהמקרים הללו גובה הפיצויים ואופן החישוב שלהם שונה מעט. במאמר שלפניכם שנכתב על יד עורך דין לתאונות דרכים מסלולי התביעה שעומדים לרשות בני המשפחה והיורשים של ההרוג בתאונת דרכים.

מסלולי התביעה הקיימים במקרה של מוות מתאונת דרכים וההבדלים ביניהם

לרשות בני משפחתו ויורשיו של המנוח עומדים 2 מסלולי תביעה שונים:

  1. תביעת פיצויים עבור בני משפחתו של המנוח, התלויים בו לצורך פרנסתם (ילדיו של המנוח או אלמנתו לדוגמה).
  2. תביעת פיצויים עבור יורשיו של המנוח, שלא תלויים בו לצורך פרנסתם (הוריו של ילד קטין לדוגמה).

עד לשנת 2004 היו פערים משמעותיים בין שני מסלולי התביעה הללו, כשבמסלול הראשון גובה הפיצויים יכל להגיע למאות אלפי שקלים ואף למיליוני שקלים, ואילו במסלול השני גובה הפיצויים יכל להגיע לעשרות אלפי שקלים בלבד.

אולם בשנים האחרונות הפער בין מסלולי התביעה היטשטש, ואין קביעה חד- משמעית באשר למסלול שבו מקבלים התובעים פיצויים גבוהים יותר. עם זאת, במקרים בהם התלויים הם היורשים של המנוח גובה הפיצויים הוא הגבוה ביותר.

אילו מרכיבים נכללים בתביעת התלויים מפי עורך דין תאונות דרכים מומלץ

כמה פיצויים מקבלים על תאונת דרכים?

  1. הפסדים בגין העדר תמיכה כלכלית באלמנה וביתומים- חישוב גובה הפיצויים מתבסס על גובה הכנסתו נטו של המנוח, ובתנאי שמס ההכנסה לא עולה על 25%. בפועל, גובה הפיצויים מחושב על פי "שיטת הידות", שפוסקת הפסדי תמיכה על סמך מספר התלויים (הידות) וההוצאות המשותפות עבור כל התלויים (שכירות, תחזוקה של הנכס בו מתגוררים וכדו'), שנחשבות לתלוי נוסף (ידה נוסף). בחישוב הידות יש לקחת בחשבון את גובה הכנסתה של האלמנה. כמו כן, יתום שמגיע לגיל 18 אינו מחושב יותר כידה, וגובה הפיצויים נקבע סופית לאחר קיזוז קצבאות שונות מהביטוח הלאומי כמו קצבת שארים לדוגמה.
  2. הפסד שירותים נוספים- אבדן שירותי הורה או בן/ בת זוג מביאים בחשבון את כל השירותים שהמנוח סיפק לתלויים, הן השירותים החומריים שכוללים לדוגמה שיפוצים ותיקוני אחזקה בבית, והן השירותים הרגשיים והזוגיים שסיפק כהורה או בן/ בת זוג.. פיצויים אלו מסתכמים בכמאה עד 200 אלף ש"ח אלא אם בית המשפט סבור שיש להעניק לתלויים פיצוי גבוה מכך, ואף כפול.
  3. הוצאות עבור הלוויית המנוח, קבורתו והמצבה- בדרך כלל הוצאות קבורה, הלוויה ומצבה עומדות על כ- 15,000 ש"ח. על מנת לקבל פיצויים בעבור הוצאות אלו מומלץ לשמור את כל הקבלות של חברת קדישא, בונה המצבה ואף אוטובוס ההסעות.

אילו מרכיבים נכללים בתביעת השארים, כשלא נותרו תלויים?

  1. הפסדי חיסכון עתידיים- נקבעים על סמך "פסק דין אטינגר" של בית המשפט העליון, שפסק במקרה מותו של ילד בן 12, שנהרג עקב פגיעה של רכב בעת שחצה את הכביש, ונפטר מפצעיו בבית החולים ביום שאחרי התאונה. בית המשפט קבע במקרה זה הלכה משפטית תקדימית, הקרויה "הלכת השנים האבודות", ובמסגרתה בגין אבדן שנות השתכרותו העתידיות של הילד יש להעניק למשפחות ההרוגים בתאונות על כל סוגיהן, לרבות תאונות דרכים, פיצויים. "פסק דין פינץ", שנקבע מאוחר יותר, גם הוא על ידי בית המשפט העליון, קבע כי הפסד החיסכון יחושב עבור גברים ונשים עד לגיל הפרישה. עוד נקבע בפסיקה זו, כי כשמדובר במקצועות חופשיים בהם עסק המנוח, המאפשרים גיל פרישה מאוחר יותר, ייקבע גיל פרישה מאוחר יותר. בנוסף, עבור קטינים יחושב החיסכון האבוד על סמך השכר הממוצע במשק, ואילו עבור אוכלוסיה בוגרת, החיסכון יעמוד על 30% מגובה ההכנסה של המנוח.
  2. 2.       כאב וסבל- עבור  מרכיב זה ישנה נוסחה שמנוסחת בתקנות הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, וקובעת פיצויים בגובה 35,000 ש"ח בלבד. סכום זה לא ניתן לשינוי.

תביעה בשני המסלולים במקביל

עד לשנת 2006 תביעה ב- 2 המסלולים נחשבה לכפל פיצויים, אולם מאז במסגרת "פסק דין אורנית" קבע בית המשפט העליון, שחלק ממרכיבי התביעות אינם נחשבים לכפל פיצויים, ביניהם אובדן שירותי הורה או בן/ בת זוג וכאב וסבל. כפל הפיצויים נוגע להפסדי התמיכה של התלויים שעומדים מול הפסדי החיסכון של השארים.

מסיבה זו חשוב לבחון באיזה מסלול כדאי לתבוע ולהתייעץ רק עם עורך דין תאונות דרכים שמתמחה בטיפול בתיקים של תאונות דרכים עם הרוגים.

משרד עורכי דין אריאלה גפן – משרד עורכי דין נזיקין

עורכת הדין אריאלה גפן התחילה את דרכה כאשר ייצגה משפטית את חברות הביטוח הגדולות בישראל בתיקי תאונות דרכים מורכבים וקשים, ניסיון משפטי זה מעניק למשרד יתרון משמעותי וניכר בייצוג בתביעות תאונות דרכים, שכן עורכת הדין אריאלה גפן מכירה לעומק את חברות הביטוח ודרכי הפעולה שלהן על מנת לדחות את התביעה, והיא תדע למנף ידע וניסיון זה לטובת נפגעי תאונת הדרכים.

משרד עורכי דין אריאלה גפן הינו משרד עורכי דין נזיקין המתמחה בייצוג משפטי של נפגעי נזקי גוף, נפש ורכוש על מנת שיקבלו את הפיצוי הכספי המרבי בגין הנזקים שנגרמו להם. המשרד מייצג לקוחות שנפגעו בתאונות קשות ולצערנו אף קטלניות ודואגים להם ולבני משפחתם במקצועיות וביעילות על מנת שיקבלו את הפיצוי המרבי שמגיע להם. 

חשוב לציין, כי עורך דין מומחה לתאונות דרכים כמו עו"ד אריאלה גפן היא שתייצג אותכם במהלך הגשת תביעת בגין נזקי הגוף לכל אורך ההליך המשפטי באופן אישי ומסור ותלווה אתכם בזמינות מרבית וללא פשרות, לכן חשוב מאוד לקבל ייצוג משפטי בעל ידע נרחב בתחום הנזיקין שכן נדרש ידע מקצועי רחב של החוק והפסיקה בתחום.

לאור הנסיון הרב של עורכת הדין אריאלה גפן אשר ייצגה את חברות הביטוח הגדולות בישראל בתביעות תאונות דרכים, היכרות מעמיקה זו מעניקה למשרד יתרון משמעותי בהבנה האסטרטגיה המשפטית של חברות הביטוח ואת קווי ההגנה שלהן גם שמדובר בתאונות  אופנוע ואתם צריכים עורך דין תאונות אופנוע או עורכי דין תאונות דרכים בתל אביב

צרו קשר עוד היום   0733-752-766 או https://gefen-law.com

האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא

שתפו פוסט זה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

בלוג

מהן תאונות דרכים חריגות?

מאז שחוקק חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (הפלת"ד) בשנת 1976, השתנה מעמדם של כל הנפגעים בתאונות דרכים, שכן החוק אפשר